Vingrinājumi plaušām

Daži vingrinājumi var palīdzēt plaušām strādāt efektīvāk. Tas var samazināt elpas trūkumu, ja cilvēka plaušu ietilpība ir ierobežota. Plaušas ļauj apmainīties ar skābekli un oglekļa dioksīdu, kas ir būtiski ķermeņa funkcionēšanai.

Vecums, smēķēšana, piesārņojums un citi faktori var izraisīt plaušu mazāk efektīvu darbību. Dažas veselības problēmas var ierobežot plaušu spēju, piemēram, hroniska obstruktīva plaušu slimība un astma.

Iespējams, ka cilvēks nespēj mainīt, cik daudz skābekļa var turēt plaušās. Tomēr elpošanas vingrinājumi var palīdzēt mazināt elpas trūkumu, ko izraisa ierobežota plaušu funkcija. Šajā rakstā apskatīti vingrinājumi, kas var palīdzēt mazināt elpas trūkumu cilvēkiem ar hroniskām plaušu slimībām vai elpošanas ceļu infekcijām.

Kad darbojas elpošanas vingrinājumi?

Tāpat kā aerobie vingrinājumi palīdz uzlabot sirds veselību, arī elpošanas vingrinājumi var padarīt plaušas funkcionējošākas. Pulmonologi – plaušu speciālisti – cilvēkiem astmu iesaka elpošanas vingrinājumus, jo tie palīdz saglabāt plaušas spēcīgas.

Cilvēkam jāveic šie vingrinājumi, kad viņiem šķiet, ka plaušas ir veselīgas, jāveido spēks un jāturpina paņēmieni, ja jūtams elpas trūkums. Dziļie elpošanas vingrinājumi var palīdzēt palielināt plaušu ietilpību. Piemēram, Lielbritānijas Plaušu fonds saka, ka dziļa elpošana var palīdzēt notīrīt gļotas no plaušām pēc pneimonijas, ļaujot cirkulēt vairāk gaisa.

Lai veiktu šo vingrinājumu: Elpojiet dziļi 5–10 reizes, pēc tam pāris reizes spēcīgi klepojiet un atkārtojiet.

Citi vingrinājumi, piemēram, saspiesta lūpu elpošana, var palīdzēt pārvaldīt elpošanu elpošanas ceļu slimību laikā. Saskaņā ar Nacionālā veselības un aprūpes izcilības institūta datiem tas var palīdzēt ar COVID-19 izraisītu elpas trūkumu.

881885620 30 to 34 years, alive, appreciation, calm, carrying on back, coast, contented, differential focus, female, fresh air, hipster, leisure, lifestyle, mid adult woman, odessa oblast, odessa, only one mid adult woman, peace and quiet, wearing, woman

Tomēr pētnieki vēl nav izpētījuši elpošanas vingrinājumu ietekmi uz plaušu ietilpību cilvēkiem ar COVID-19. Pašlaik nav pierādījumu, ka tie būtu drošs vai efektīvs veids, kā pārvaldīt šī jaunā stāvokļa simptomus. Kopumā pirms jaunu elpošanas vingrinājumu izmēģināšanas ir ieteicams runāt ar ārstu.

Kaut arī elpošanas vingrinājumi var sniegt labumu cilvēkiem ar viegliem elpošanas simptomiem, cilvēkiem ar smagiem simptomiem var būt nepieciešama skābekļa terapija vai mehāniskā ventilatora izmantošana. Ikvienam, kurš uztraucas par elpošanas simptomiem, jākonsultējas ar veselības aprūpes sniedzēju.

saspiesta lūpu elpošana
Iztukšota lūpu elpošana var palīdzēt ilgāk saglabāt elpceļus, atvieglojot gaisa plūsmu plaušās un no tām.

Lai veiktu saspiestu lūpu elpošanu:

  • Sēdieties taisni – laba stāja var veicināt plaušu kustību.
  • Lēni, kontrolēti elpojiet dziļi caur degunu.
  • Saknieb lūpas – tām jābūt gandrīz aizkustinošām, tāpat kā taisot “skūpstāmo” seju.
  • Elpojiet caur saspiestām lūpām – ideālā gadījumā izelpai vajadzētu būt divreiz ilgākai, nekā bija ieelpojot.
  • Dažiem cilvēkiem ir īpaši izdevīgi koncentrēties uz laiku, piemēram, elpojot 5 sekundes un elpojot 10 sekundes. Tas var palīdzēt turēt pulksteni, kas parāda tuvumā esošās sekundes.

Cilvēkiem, kuri nav fiziski aktīvi un, iespējams, bieži neveic elpošanas muskuļus, elpojošai lūpu elpošanai var būt īpašas priekšrocības.